Wybieramy idealny kominek dla naszego domu
Marzeniem wielu osób budujących swój wymarzony dom jest, aby centralne miejsce w salonie zajmował kominek, dający przyjemne ciepło i pozwalający spędzać długie godziny na wpatrywaniu się w płonący ogień.
Jaki powinien być idealny kominek?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Najważniejsze, aby spełniał on wszystkie potrzeby domowników, był dopasowany do ich przyzwyczajeń i funkcji, jakie ma spełniać w mieszkaniu. Wybierając kominek dla siebie, należy zadać sobie kilka prostych pytań. Do podstawowych należą: czy kominek ma stanowić źródło ogrzewania całego domu, czy tylko funkcję dekoracyjną? Jak często planujemy palić w kominku oraz czy zależy nam na możliwości kontaktu z otwartym ogniem?
Aby spełnić wymagania różnorodnych klientów, na rynku występuje wiele modeli kominków, skierowanych do odbiorców mających różne wymagania. Najpowszechniejszy podział wyróżnia dwie grupy kominków, podzielonych ze względu na ich budowę oraz funkcje, jakie mają pełnić:
- kominki otwarte - są przeznaczone przede wszystkim dla osób, które chcą stworzyć w swoim domu miejsce przytulne, dające możliwość bezpośredniego kontaktu z migającym płomieniem. Kominki tego rodzaju pełnią funkcję głównie dekoracyjną, ponieważ procesy spalania zachodzą w nich bardzo szybko, przez co większość energii (około 85-90%) ucieka przez przewód kominowy. Kominki otwarte zużywają również więcej tlenu i opału niż np. kominki zamknięte. Jako materiał opałowy w kominkach otwartych stosuje się wyłącznie drewno. Decydując się na kominek otwarty, należy pamiętać o zabezpieczeniu podłogi przed iskrami sypiącymi się z paleniska.
- kominki zamknięte - ich głównym zadaniem jest wytwarzanie ciepła, a nie, jak w przypadku kominków otwartych, tworzenie romantycznej atmosfery. Kominki tego typu wyposażone są w specjalne wkłady mające za zadanie przekazywanie do pomieszczenia energii w postaci ciepła. Dodatkowo palenisko jest zabezpieczone żaroodpornymi drzwiczkami, których rolą jest zabezpieczenie przed rozsypywaniem iskier oraz wydostawaniem się dymu do pomieszczenia.